Proszę o interpretację wyników badań 3-letniego chłopca z niedowagą

Bardzo proszę o interpretację badań u 3-letniego chłopca. Badania były wykonywane 5.11.2009 roku z powodu niskiej wagi ciała - 11,8 kg i wzrostu 88 cm. Od tamtego momentu przyjmuje preparat żelaza, kwas foliowy oraz witaminę B6. Morfologia krwi: WBC -  11,8; RBC - 3,98; HGB - 10,2; PLT - 272; HCT - 30,5; MCV - 76,6; MCH - 25,6; MCHC - 33,0; MXD% - 8,8%, NEU% - 30,5%; LYM% - 60,7. Mikroskopowa ocena rozmazu krwi: pałeczki - 1%; segmenty - 49; eozynofile - 3%;bazofile - 1%; monocyty - 3%; limfocyty - 43%; OB - 42 mm/godz;kreatynina 0,28; AST - 25; ALT - 10; żelazo w surowicy - 45; cholesterol całkowity w surowicy - 122; cholesterol HDL - 37; triglicerydy - 67; glukoza - 61; mocznik - 28; TIBC - 217,2; fosfotaza alkaliczna - 244,5; wapń - 10,53. Badanie moczu: przejrzysty, kolor żółty; glukoza - nie wykryto; bilirubina - umiarkowanie; ketony - 40; ph - 6,0; ciężar właściwy 1,030; białko - ślad; urobilinogen - 0,2; leukocyty - nie wykryto; erytrocyty - nie wykryto; azotyny - nie wykryto. Osad moczu: leukocyty 0-1-2 wpw; nabłonki płaskie - nieliczne w preparacie; bakterie - liczne w preparacie; kryształy szczawianu wapnia - dość liczne w preparacie. Poza tym dziecko skarży się na bóle stawów kolan i łokci. Ma biegunki o nieprzyjemnej woni i są luźne. Zdarzają mu się nagłe, jednodniowe gorączki dochodzące do 39 stopni. Czy mogą to być początki białaczki? Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Zaniepokojona mama.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki badań synka wskazują raczej na przewlekły stan zapalny niż na białaczkę. Tak czy inaczej, dziecko będzie wymagało dalszej diagnostyki w celu znalezienia pełnego rozpoznania i wdrożenia leczenia. W badaniu morfologii krwi na pierwszy plan wysuwa się niedokrwistość, która według norm dla 3-latka jest normocytarną, jednak z hemoglobiną w dolnej granicy normy. Poziom żelaza oraz TIBC - parametry oceniające gospodarkę żelaza w organizmie - wskazują jednak na niedokrwistość charakterystyczną dla przewlekłych chorób zapalnych. Dlatego też potrzeba leczenia żelazem, wit. B6 oraz kwasem foliowym jest wątpliwa.

Przyspieszony OB, zwiększony poziom fosfatazy alkalicznej, bóle stawów, szczawiany w moczu, cuchnąca biegunka - wszystkie te objawy i wyniki badan są podstawą do pogłębienia diagnostyki. Wśród możliwych przyczyn takiego stanu mogę wymienić: celiakię, dnę moczanową, inne choroby z grupy autoimmunologicznych i reumatologicznych - wszystkie one wymagają dodatkowych badań i specyficznego leczenia.

Proszę zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego w celu powtórnego zbadania syna, oceny wyników badań. Możliwe, że potrzebne będą konsultacje specjalistyczne: reumatologiczna, hematologiczna, gastroentorologiczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.