Proszę o wyjaśnienie wyniku TK kręgosłupa mojej 54-letniej mamy

Witam. Proszę o wyjaśnienie opisu po TK mamy (wiek 54 lata). Badanie wykonano techniką spiralną ośmiorzędową z rekonstrukcją warstwy 2,5mm na poziomie L1-S1. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Radiologiczne cechy choroby Baastrupa. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze naprzednich i bocznych krawędziach trzonów kręgów. Blaszki miażdżycowe w aorcie brzusznej i obu tętnicach biodrowych wspólnych. Przestrzeń L1-L2 Bez cech przepukliny krążka międzykręgowego. Zachyłki boczned obustronnie o zachowanej szerokości. L2-L3 Niewielkie obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego z nieznacznym spłyceniem obu zachyłków bocznych (P>L) L3-L4 obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego z niewielkim modelowaniem od przodu worka oponowego i spłyceniem obu zachyłków bocznych Bez wyraźnych cech ucisku na struktury nerwowe. L4-L5 Przepuklina krążka międzykręgowego typu bulging z lewostronną lateralizacją z modelowaniem od przodu worka oponowego i spłyceniem obu zachyłków bocznych (L>P) L5-S1 Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej w części trzykanałowej. Szerokopodstawna centrala tylna przepuklina krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego i spłyceniem obu zachyłków bocznych. Zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego z objawem vacuum. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Przoszę o opinię. Co dalej robić? Jakie są szanse wyleczenia, czy potrzebna jest operacja? Mama od wielu lat cierpi na ból kręgosłupa (zwłaszcza w okolicach karku), ma nadciśnienie (leczy od wielu lat), i lekką nadwagę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj wyniki badań mamy z jej lekarzem prowadzącym, który zlecił wykonanie tomografii. On znając ją i mając historię jej choroby, będzie mógł najlepiej ocenić stan zdrowia mamy.

W przypadku interpretowania wyników bardzo ważne jest zebranie dokładnego wywiadu, poznanie chorób współistniejących i możliwość fizykalnego zbadania pacjenta, czego nie da się zrobić przez internet.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl