Proszę o zinterpretowanie wyniku badania ultrasonograficznego macicy

Macicia w przodozgięciu, równa, jednorodna - AP - 30 mm. Jama macicy regularna, endometrium bardzo słabo wysycone, jednorodne - 2,8 mm, w 10 dniu cyklu niezgodne z fazą cyklu. Jajnik prawy o wymiarach 30x25mm zawiera w całej strukturze liczne pęcherzyki do 8 mm, jajnik lewy podobnej budowy i echostruktury. Czy ten wynik dowodzi zespołu policystycznych jajników? Dodam jeszcze, że mam problemy z owłosieniem twarzy, wyniki badań hormonalnych poprawne za wyjątkiem androstendionu 4,0 (norma 0,3-3,3). Miesiączkuję regularnie - co 28 dni.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Kryterium rozpoznania zespołu policystycznych jajników w badaniu USG jest obecność >12 pęcherzyków o wielkości 2-9 mm w przynajmniej jednym jajniku o objętości >10 ml. Kryterium to nie dotyczy kobiet stosujących hormonalne metody antykoncepcji. USG powinno być wykonane w 2-5 dnia cyklu (a nie w 10.). Mimo to sądzę, że wynik może sugerować PCOS i powinna Pani skontaktować się z lekarzem, który zlecił badanie.