Przebieg leczenia zaśniadu częściowego

Witam, proszę o informację jak zasadniczo przebiega leczenie zaśniadu częściowego. Mój wynik BHCG po 3 tyg. od zabiegu łyżeczkowania (po poronieniu wynik hist. wykazał zaśniad częściowy) wyniósł 4. Proszę również o informację przy jakim wyniku BHCG mówi się, że jest się w pełni zdrowym - 0? lub jaki jest dobry? Czy każdy zaśniad jest leczony chemią? Czy mój przypadek kwalifikuje się do chemii? Dodam, że po 2 tyg. BHCG wynosiła 11. Dziękuję.

Wyniki BHCG, w opisanym przez Panią czasie po zabiegu są prawidłowe. Zaśniad częściowy, po zabiegu, z takimi wynikami HCG, nie wymaga chemioterapii. Konieczne jest, aby oznaczała Pani betaHCG co tydzień w ciągu pierwszych 5 tygodni po zabiegu, koniecznie w tym samym laboratorium. Po normalizacji stężenia betaHCG (wynik opisany przez laboratorium jako ujemny) zaleca się oznaczenia betaHCG w odstępach co 1 miesiąc, z zaznaczeniem, że trzeba wykonać oznaczenie w 8 i 20 tygodniu po zabiegu. Takie postępowanie jest konieczne, ponieważ u około 2% pacjentek może dojść do rozwoju tzw. przetrwałej choroby trofoblastycznej, po wstępnej normalizacji stężenia HCG. Zalecana jest antykoncepcja. Ponowna próba zajścia w ciążę nie wcześniej niż po 6 miesiącach.