Różnice pomiędzy zaśniadem a zwyrodnieniem zaśniadowym

witam juz kiedys zadawalam pytania na tym forum o zwyrodnienie zasniadowe kosmkow otoz bardzo zalezalo by mi na tym aby ktos odpowiedzial mi na pytanie jak to sie ma do zasniau i jaka jest roznica pomiedzy zasniadem a zwyrodnieniem zasniadowym?czy kariotyp plodu przy zwyrodnieniu jest taki sam jak przy zasnidzie ?bardzo prosze o wyjasnienie i czy to sie powtarza i czy np nie bedac w ciazy po paru latach moze sie to odnowic i moze z tego powstac nowotwor ?

Renata GrzechociĹska

Witam.
Mamy tu do czynienia z ciążową chorobą trofoblastyczną w skład, której wchodzi m.in. zaśniad całkowity i zaśniad częściowy. Zaśniad całkowity charakteryzuje się tym, że wszystkie kosmki w łożysku mają nieprawidłową budowę , nie stwierdza się w nim tkanek płodowych, ta forma choroby może w 30% przejść w formę przetrwałą. Ryzyko nowotworu zaś wynosi 15-25%. W zaśniadzie częściowym oprócz nieprawidłowych kosmków, znajdują się prawidłowe kosmki i prawidłowa tkanka płodowa. Ryzyko zezłośliwienia 5-10 %. Kariotypy mają różne, całkowity - 46 chromosomów+XX(Y), częściowy - 69XXX,XXXY. Po ewakuacji zaśniadu należy stosować antykoncepcję prze 1 rok, systematycznie oznaczać poziom b-HCG, wykonywać badanie ginekologiczne oraz rtg płuc.
Pozdrawiam