Kolejna ciąża po ciąży zaśniadowej

2 miesiące temu miałam zabieg usunięcia martwej ciąży. Wynik histologiczno-patologiczny wykazał, że był to zaśniad groniasty częściowy. Moje bhcg po zabiegu to 19,3, obecnie (po 2 miesiącach) 2,13. Wszędzie czytam, że trzeba odczekać przynajmniej pół roku do planowania kolejnej ciąży.

Co się stanie, jeśli zajdę w ciążę wcześniej? Czy zaśniad powstaje przy zapłodnieniu?Jak w takim razie już przebyty zaśniad mógłby wpłynąć na nową ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zaśniad groniasty jest zdeterminowany rzeczywiście przy zapłodnieniu. Zaśniad częściowy powstaje wtedy, gdy komórka jajowa zapłodniona zostaje przez dwa plemniki. Ryzyko ponownej ciąży zaśniadowej u kobiety, która już raz ją przebyła, wynosi ok. 1/76. Po leczeniu zaśniadu, bardzo istotna jest regularna kontrola- oznaczanie stężenia hCG- co 7-14 dni przez pierwsze 2 miesiące, następnie (jeśli stężenie to sukcesywnie spada) co miesiąc przez pół roku i co dwa miesiące aż do roku po zabiegu. Wskazane jest również wykonanie dwukrotnie w ciągu tego roku badania rentgenowskiego płuc oraz USG miednicy mniejszej. Tak uważna kontrola ma na celu wykluczenie rozwoju powikłania zaśniadu groniastego, jakim jest rak kosmówki (kosmówczak), rozwijający się z tkanki zaśniadowej. Przez okres kontroli wskazane jest zapobieganie ciąży, aby nie dopuścić do współistnienia nowotworu i ciąży.

W Pani przypadku spadek stężenia hCG we krwi jest wyraźny, co dobrze rokuje. Dla pełnego bezpieczeństwa, wskazane byłoby jednak powstrzymać się jeszcze kilka miesięcy ze staraniami o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!