Przepływy naczyniowe u płodu

Witam,

jakie mogą być przyczyny wzrastających przepływów w tętnicach czaszkowych płodu (usg doppler). Mediana w ciągu miesiąca wzrosła z 1.02 do 1,46 (za wyjątkiem konfliktu na tle antygenu D grupy Rh)?

Proszę o interpretację wyniku przepływów: tętnica pępkowa: Pi 0.96 S/D 2.82 RI 0.65. Czy jest to wynik mieszczący się w granicach normy czy świadczy o jakichś zaburzeniach? Pozdrawiam J.

Witam serdecznie!

Wzrost przepływów w tętnicy środkowej mózgu obserwowany jest w przypadkach niedotlenienia wewnątrzmacicznego. W sytuacjach tych dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez mózg, serce i nadnercza kosztem ukrwienia nerek, wątroby, płuc i innych narządów. Niewątpliwie najczęstszą przyczyną zwiększonego przepływu krwi przez mózg jest konflikt serologiczny. Dosyć często w ten sposób objawia się anemia sierpowata.

Niestety w Pani zapytaniu brakuje wielu informacji na temat przebiegu ciąży, które pozwoliłyby powiedzieć coś więcej na temat rozwoju maluszka. Ze względu na brak informacji na temat tygodnia ciąży, niemożliwa jest interpretacja pozostałych wskaźników.

Pozdrawiam.