Przesunięcie miesiączki tylko o 4 dni - jak to zrobić?

Dzisiaj skończyłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych z pierwszego blistra. Chciałabym przesunąć okres, ale tylko do o 4 dni. Czy mogę teraz zażyć 4 tabletki z następnego blistra, później zrobić 7-dniową przerwę i dokończyć ten blister? Czy może lepiej po prostu nie robić przerwy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W ciągu pierwszych trzech opakowań organizm ma się przyzwyczaić do sztucznie sterowanego cyklu, dobrze jest mu zapewnić w tym okresie względną stabilność i regularność. Ważne jest tu zarówno regularne przyjmowanie tabletek o w miarę stałej porze jak i liczba zażywanych tabletek i przerwy pomiędzy nimi. Istnieje duża szansa, że biorąc dwa opakowania z rzędu na początku doprowadzi Pani do nieregularnych plamień bądź krwawień, w trakcie drugiego z nich.

W opisanej sytuacji można nie robić przerwy lub wziąć dodatkowe tabletki z zapasowego blistra i nie skracać drugiego opakowania. Można również zrobić tak jak Pani zaproponowała, czyli wydłużyć pierwszy okres brania tabletek kosztem drugiego, bez istotnego wpływu na skuteczność antykoncepcyjną tabletek. Najlepiej by było jednak brać tabletki zgodnie z zaleceniami producenta, robiąc przerwę po 21 tabletkach. Najprawdopodobniej krwawienie nie wystąpi następnego dnia po ostatniej tabletce, ale z 2-3 dniowym opóźnieniem.

Pozdrawiam serdecznie!