Przetoka po operacji zespolenia jelit

dzień dobry po operacji zespoleniu jelit są komplikacje, jest przetoka w miejscu po wyciągnięciu drenu wypływa kał .czy da się uniknąć kolejnej operacji ???

Trudno mi określić konkretnie jakie są możliwości leczenia czy operacyjnego czy też zachowawczego. Jeśli przetoka występuje na jelicie grubym (czysta treść kałowa z przetoki) to jest duże prawdopodobieństwo, że przetoka zamknie się powoli sama (dieta lekkostrawna, nie wzdymająca). Jeśli przetoka znajduje się na jelicie cienkim niestety, ale zapewne będzie konieczne leczenie operacyjne.