Przetoka powłok brzusznych a kamyczki z woreczka żółciowego i ponowna operacja

Rozpoznanie -przetoka powłok brzusznych,pozostawione po operacji woreczka żółciowego kamyczki same znalazły sobie ujście po wielu latach. Wymaz nie wykazał żadnych bakterii,nie ma gorączki ,powłoka pękła po raz 5(co ok.3 miesiące) od 3 razu wydostają się drobne złogi,trochę płynu i ropy..Muszę jeszcze sporo czasu poczekać na konsultacje....Proszę mi powiedzieć czy jeśli już wszystkie kamyki wyszły obejdzie się bez kolejnej operacji? Jak wygląda leczenie?

W przypadku samoewakuacji złogów, kiedy wszystkie opuszczą jamę brzuszną i wypłyną poza skórę powinno się wszystko uspokoić i przetoka powinna się zamknąć. Nie będzie konieczności leczenia chirurgicznego. Leczenie to leki przeciwzapalne i dodatkowo jeśli wypływa ropna wydzielina antybiotykoterapia (po wcześniejszym posiewie i ewentualnym antybiogramie).