Przewlekły kaszel i stres
Witam!! Mam 19lat. Kaszle już bardzo długo. RTG wyszło dobrze, spirometria dobrze, alergii też nie mam. Od pewnego czasu zauważyłam, że kaszle przy stresujących sytuacjach a nie umiem nad tym zapanować... Za miesiąc zaczynam pracę... co zrobić ? Jak to leczyć? przecież ja nie moge tak kaszleć!! jakieś leki od psychiatry czy może terapia u psychologa? Co lepsze? proszę o pomoc!!

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być moe zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia - tj. psychoterapii.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.
Witam Panią. To bardzo ważne, że przyczyny somatyczne Pani objawów zostały wykluczone. Zatem zostało podłoże psychologiczne. Zauważyła Pani, że kaszel pojawia się i nasila w stresujących sytuacjach. To może oznaczać, że Pani ciało reaguje na takie sytuacje, które są przez nie odbierane jako niebezpieczne. W sytuacji, kiedy spada nasze poczucie bezpieczeństwa różne organy wewnętrzne (żołądek, naczynia krwionośne, przełyk) kurczą się. Tak jesteśmy przez naturę przygotowani. W sytuacji niebezpieczeństwa nasz organizm musi się przygotować do walki lub ucieczki i do tego jest potrzebna mobilizacja (to skurczenie narządów). W myśl mojego opisu to tak jak by Pani organizm za pomocą kaszlu informował, że jest właśnie sytuacja, która nie jest bezpieczna. Proszę pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z psychologiem by wypracować sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach (czeka Panią podjęcie pracy). Pozdrawiam Panią.