Przybranie na wadze po kuracji hormonalnej

Witam. Za parę miesięcy kończę 18 lat. Zawsze nie tyłam moja waga zawsze utrzymywała się na tym samym poziomie mimo że jadłam za kilku. Ostatnio musiałam brać tabletki antykoncepcyjnie zdrowotnie ponieważ miałam problemy z hormonami przez co bardzo przytyłam. Najbardziej nie podoba mi się mój brzuch , mam na nim pelno oponek i boczków. A jak cokolwiek zjem wyglądam jakbym była w ciąży. Chcicłabym z niego schudnąć lecz nie chce stracić moich małych piersi ( rozmiar B ). Co mogę zrobić?

Lek. Tomasz Budlewski

Niestety ale nie zmieni Pani rozkładu tłuszczu w organizmie który znajduje sie tez w piersiach. Utrata masy ciała powoduje tez zwykle zaniżenie piersi. Ewentualnie moze dobór ćwiczeń na odpowiednie partie ale to już proszę pytać na siłowni.

W redukcji obwodu talii pomaga ograniczenie spożycia produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli bogatych w cukry proste. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej będącej źródłem tzw. pustych kalorii, a więc produktów wysokoenergetycznych i jednocześnie ubogich w cenne składniki odżywcze (np. fast food, chipsy, słodycze). Codziennie, w regularnych odstępach czasu, należy spożywać od 4 do 6 pełnowartościowych posiłków. Podstawą diety powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa, których wyższe spożycie podniesie podaż błonnika i zmniejszy podatność na wzdęcia. Codzienny jadłospis powinien uwzględniać również odtłuszczone produkty nabiałowe, chude mięsa, ryby lub rośliny strączkowe, owoce oraz niewielkie ilości tłuszczów roślinnych. Proszę również pamiętać o odpowiednim spożyciu wody (około 6 szklanek dziennie). Zmiany dietetyczne należy połączyć z regularnym treningiem aerobowym, trwającym jednorazowo ponad pół godziny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Niestety nie można schudną, oszczędzając piersi... jeżeli zrzuci Pani zbedne kilogramy, to schudnie całe ciało. Waga powinna wrócic do normy po odstawieniu hormonów. Póki co, proszę skupić się na prawdziwym, nieprzetworzonym jedzeniu, nie jeść slodyczy, nie pić słodkich napojów, zrezygnować z potraw mącznych, za to talerz komponować głównie z warzyw, najwiecej zielonych, do tego mieso/ryby/drób/jaja/owoce morza/grzyby, zdrowe tłuszcze jak masło i oliwa, nieco owoców i tłustego nabiału (nie light!).
Pozdrawiam