Jak zdrowo przybrać na wadze?

Witam , mam 19 lat waże 66 kg i mam 175 wzrostu jestem , chudy chciałbym przytyć aby później miało z czego mi mięśni przybywać na lato , nosze luźne bluzy i wiszą one na mnie jak na wieszaku , jak mam jesć by przytyć i jaką dietę stosowac , ile kalorii mam jeś w czym jest dużo kalorii , ile tłuszczu i ile białka stosowac i co jaki produkt ma dużo ? bo nie chce jeśc to co ma dużo kalorii i to co ma dużo tłuszczu by później nie miec problemu z cholesterolem . dziękuje i czekam na dobrą radę :)

Zarówno w przypadku redukcji masy ciała, jak i budowaniu masy mięśniowej, należy wprowadzić zasadę 5 posiłków (3 głównych i 2 przekąsek) spożywanych o stałych porach, średnio co 3-4 godziny. Ponadto w celu zwiększenia masy ciała, należy zadbać o dodatni bilans energetyczny diety, dbając przy tym o jakość spożywanych produktów. Podstawą diety powinny być produkty bogate w węglowodany złożone (produkty zbożowe), warzywa i owoce, chude mięso i ryby, przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu oraz nasiona roślin strączkowych. Ponadto kaloryczność posiłków możesz zwiększyć wprowadzając do posiłków dodatki będące źródłem tłuszczów roślinnych (np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, pestki, awokado).
W celu opracowania idealnie dobranego planu żywieniowego do Twoich potrzeb, zapraszam na konsultację dietetyczną w TI Fintess w Warszawie.
Pozdrawiam,
Monika Krynicka-Gać

Aby zyskać 0,5 kg na tydzień, będzie potrzebne konsekwentne spożywanie co najmniej 500 kcal dziennie więcej. Ta wielkość kalorii może być zmienna, ponieważ na przemianę materii ma wpływ wiele czynników jak: kondycja układu nerwowego, stan fizjologiczny, spożywanie kawy, herbaty, palenie papierosów, alkohol i oczywiście czynniki genetyczne
Aby przybrać na wadze trzeba wykazać się cierpliwością, jednak im wolniej, ale systematyczniej będziesz przybierać na wadze tym bardziej prawdopodobne jest, że nowe kilogramy będą zamieniać się na tkankę mięśniową, a nie na tłuszczową.

Spożywanie większej ilości tłuszczu generalnie wpływa na przyrost wagi, ale spożywanie dużej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego jak: masło, tłuste sery, tłusta śmietana, tłuste mięso a także fast-food może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu, dlatego takie tłuszcze powinieneś spożywać w umiarkowanych ilościach. Korzystne jest natomiast spożywanie nienasyconych tłuszczów pochodzących z oliwek, olejów roślinnych, tłustych ryb morskich, awokado, orzechów.

Słodycze, które wpływają na przyrost wagi, zastąp słodkościami o większej wartości odżywczej (ze względu na zawartość witamin, soli mineralnych, potrzebnych do zdrowego przybrania na wadze) Noś ze sobą zawsze garść mieszanki orzechów, migdałów, pestek dyni i słonecznika. Podjadaj rodzynki i suszone morele. Jedz miód i powidła, oraz winogrona, jabłka i banany.

Pomocne w przytyciu będą ziemniaki puree, grube kasze, ryże i makarony – w formie rozgotowanej. Marchewka z groszkiem, fasola, bób i groch.

Odpoczynek, relaks, ćwiczenia fizyczne są czynnikami, które pośrednio wpływają na przyrost wagi. Stres i napięcie układu nerwowego są czynnikami, których powinno się unikać. Staraj się dużo odpoczywać, chodzić spać o jednakowej porze.
Najlepiej udaj się do dietetyka, który szerzej przedstawi Ci problem niedowagi.
pozdrawiam

Aby zdrowo przytyć na wadze należy sprawdzić dotychczasowy sposób żywienia, następnie ustalić zapotrzebowanie energetyczne, odpowiednia podażą białek, tłuszczy i węglowodanów dostosowany do rytmu dnia i aktywności fizycznej. Jeśli dotychczasowe starania przyrostu masy nie były skuteczne, należy rozszerzyć diagnostykę np o hormony tarczycy oraz badanie w kierunku zespołu złego wchłaniania.

Witam serdecznie.

Zalecenia żywieniowe będą trafniejsze jeśli wykona Pan m.in. analizę składu ciała oraz badania laboratoryjne (skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych schodzeń). Istotny jest również wywiad żywieniowo-chorobowy (wykonany przez np. dietetyka). Wówczas będzie można podać precyzyjniejsze wskazówki żywieniowe.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska