Przyczyna silnego bólu stawów u 18-latka

moj 18letni syn ma bole stawow od 3lat, otanio nawet nie moze podniesc talerza(bol stawow lokciowych); fizjoterapeuta, osteopata i reumatolog nie wiedza dlaczego bo nie znajduja przyczyny. Gdzie szukac pomocy???? jestesmy zdesperowani...

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza reumatologa celem diagnostyki,

Wiem.

Brak informacji z Państwa strony czy była wykonana diagnostyka laboratoryjna z krwi oraz diagnostyka obrazowa, jeśli tak to jakie były parametry w diagnostyce laboratoryjnej oraz w badaniach obrazowych.

Wracając do zadanego pytania przyczyną opisanych dolegliwości w obrębie stawów może być niedobór niektórych witamin. Niewystarczająca podaż lub zaburzenia wchłaniania witamin: C, E, D, K, prowitaminy A oraz witamin z grupy B szczególnie B1 i B6 mogą wywoływać sztywność, bolesność czy ograniczoną ruchomość stawów. Witamina C jest niezbędna do prawidłowej produkcji kolagenu — białka, które stanowi naturalny składnik tkanki łącznej występującej w stawach, kościach i mięśniach. Kolagen odpowiada za nawilżanie stawów, zapobiega sztywnieniu i obrzękom, opóźnia procesy degradacji stawów. Witamina E jako silny antyoksydant niweluje powstawaniu wolnych rodników, które są przyczyną wielu chorób (także układu ruchu), przeciwdziała również usztywnieniu włókien kolagenowych. Witaminy B1 i B6 zapobiegają zapaleniom i degradacji stawów. Najnowsze badania pokazują, że przed degradacją stawów (szczególnie u osób w podeszłym wieku) chroni odpowiedni poziom witaminy K. Z kolei witamina D mobilizuje układ odpornościowy do walki i może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych w obrębie stawów. Wsparciem dla układu immunologicznego jest także prowitamina A.

Co jeść, by zapobiegać bólom stawów?

Przede wszystkim należy unikać artykułów zakwaszających organizm i wysoko przetwarzanej żywności. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć zaś produktów odpowiadających za dobry stan kości, stawów i mięśni.

Witamina C – czarna porzeczka, papryka, cebula, kiwi, brokuły.

Witamina E – orzechy, ziarna zbóż, kiełki pszenicy, oleje.

Witamina D - tłuste ryby morskie.

Witaminy z grupy B – nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża, orzechy, podroby.

Prowitamina A – marchew, morele, szpinak, kapusta.

Witamina K - jarmuż, brokuły, szpinak.

Witaminy na bolące stawy w postaci suplementów to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów, o ile naturalne metody zawodzą. O włączeniu suplementacji powinien zawsze po wywiadzie z pacjentem i analizie wyników badań.

Zachęcam w pierwszej kolejności diagnostykę laboratoryjną z krwi w tym witaminy oraz diagnostyka obrazowa.

”Lepiej zapobiegać niż leczyć” - prawda stara jak świat. Dlatego zdrowy tryb życia oparty na zbilansowanej diecie, aktywności ruchowej, unikaniu stresu, odpowiedniej ilości odpoczynku i snu to najlepsza recepta na zdrowie - również stawów.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk