Przyczyna silnego bólu stawów u 18-latka

moj 18letni syn ma bole stawow od 3lat, otanio nawet nie moze podniesc talerza(bol stawow lokciowych); fizjoterapeuta, osteopata i reumatolog nie wiedza dlaczego bo nie znajduja przyczyny. Gdzie szukac pomocy???? jestesmy zdesperowani...
MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proszę koniecznie udać się do lekarza reumatologa celem diagnostyki,

0

Wiem.



Brak informacji z Państwa strony czy była wykonana diagnostyka laboratoryjna z krwi oraz diagnostyka obrazowa, jeśli tak to jakie były parametry w diagnostyce laboratoryjnej oraz w badaniach obrazowych.



Wracając do zadanego pytania przyczyną opisanych dolegliwości w obrębie stawów może być niedobór niektórych witamin. Niewystarczająca podaż lub zaburzenia wchłaniania witamin: C, E, D, K, prowitaminy A oraz witamin z grupy B szczególnie B1 i B6 mogą wywoływać sztywność, bolesność czy ograniczoną ruchomość stawów. Witamina C jest niezbędna do prawidłowej produkcji kolagenu — białka, które stanowi naturalny składnik tkanki łącznej występującej w stawach, kościach i mięśniach. Kolagen odpowiada za nawilżanie stawów, zapobiega sztywnieniu i obrzękom, opóźnia procesy degradacji stawów. Witamina E jako silny antyoksydant niweluje powstawaniu wolnych rodników, które są przyczyną wielu chorób (także układu ruchu), przeciwdziała również usztywnieniu włókien kolagenowych. Witaminy B1 i B6 zapobiegają zapaleniom i degradacji stawów. Najnowsze badania pokazują, że przed degradacją stawów (szczególnie u osób w podeszłym wieku) chroni odpowiedni poziom witaminy K. Z kolei witamina D mobilizuje układ odpornościowy do walki i może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych w obrębie stawów. Wsparciem dla układu immunologicznego jest także prowitamina A.



Co jeść, by zapobiegać bólom stawów?



Przede wszystkim należy unikać artykułów zakwaszających organizm i wysoko przetwarzanej żywności. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć zaś produktów odpowiadających za dobry stan kości, stawów i mięśni.



Witamina C – czarna porzeczka, papryka, cebula, kiwi, brokuły.



Witamina E – orzechy, ziarna zbóż, kiełki pszenicy, oleje.



Witamina D - tłuste ryby morskie.



Witaminy z grupy B – nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża, orzechy, podroby.



Prowitamina A – marchew, morele, szpinak, kapusta.



Witamina K - jarmuż, brokuły, szpinak.



Witaminy na bolące stawy w postaci suplementów to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów, o ile naturalne metody zawodzą. O włączeniu suplementacji powinien zawsze po wywiadzie z pacjentem i analizie wyników badań.



Zachęcam w pierwszej kolejności diagnostykę laboratoryjną z krwi w tym witaminy oraz diagnostyka obrazowa.



”Lepiej zapobiegać niż leczyć” - prawda stara jak świat. Dlatego zdrowy tryb życia oparty na zbilansowanej diecie, aktywności ruchowej, unikaniu stresu, odpowiedniej ilości odpoczynku i snu to najlepsza recepta na zdrowie - również stawów.



Pozdrawiam



Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty