Przyczyny zawyżonego cholesterolu

Ostatnio kiedy robiłam badania krwi podczas diagnostyki kłucia w klatce piersiowej wyszedł mi bardzo zawyżony cholesterol. I tak przez co najmniej 3 badania. Zawsze wysoki. Martwię się, bo kompletnie nie wiem, jaka może być tego przyczyna. Mam 21 lat, jestem szczupła, nie piję, nie palę, nie jestem na żadnej diecie (jestem pewna że odżywiam się zdrowo). Skąd zatem zawyżony cholesterol ?

Witam! Wbrew obiegowym opiniom za podwyższony poziom cholesterolu bardzo często odpowiedzialne są czynniki genetyczne, warunkujące metabolizm lipidów. Za podwyższony poziom cholesterolu może odpowiadać również niedoczynność tarczycy, przewlekła choroba nerek, zaburzenia funkcji wątroby oraz stosowanie niektórych leków (progestageny, kortykosteroisy). W tej sytuacji warto więc wyeliminować możliwość istnienia powyższych.