Interpretacja poziomu cholesterolu

Poziom cholesterolu wynosi 288,7 mg/dl, w tym cholesterol HDL 136,5 mg/dl, a cholesterol LDL 142,3 mg/dl. Czy należy brać leki na obniżenie poziomu cholesterolu i jakie to mają być leki? Wiek: 64 lata, kobieta.

Witam serdecznie! Ma Pani podwyższony poziom całkowitego cholesterolu, oraz cholesterolu LDL - tzw. "złego" cholesterolu, odpowiedzialnego za tworzenie się miażdżycy. W Pani badaniach zwraca uwagę również bardzo duże stężenie "dobrego" cholesterolu HDL, mającego protekcyjny wpływ na serce. Sugerowałabym wprowadzenie diety niskotłuszczowej, z dużą zawartością warzyw, owoców, błonnika pokarmowego oraz zwiększenie aktywności fizycznej i ponowne wykonanie badań za około miesiąc. Oprócz TC, LDL, HDL, proszę również oznaczyć stężenie TG (jeden z parametrów gospodarki lipidowej organizmu). Na badania należy zgłosić się na czczo (minimum 8 h od przyjścia poprzedniego posiłku), a w dniu poprzedzającym badanie stosować normalną dietę, powstrzymać się od spożywania pokarmów bogatotłuszczowych i alkoholu. Ewentualne wprowadzenie leków z grupy tzw. statyn, zmniejszających poziom lipidów we krwi zawsze należy wprowadzać pod kontrolą lekarza. Może je przepisać lekarz rodzinny, po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań i dokładnym zbadaniu pacjenta.