Przyjmowałam antybiotyki - czy powinnam zrobić przerwę?

Witam! Przyjmuję trzecie opakowanie pigułek antykoncepcyjnych. Mniej więcej w połowie opakowania, przez 5 dni leczyłam się antybiotykami, które obniżają skuteczność. Dziś, dostałam lekkie plamienie. Wiem, że należy zabezpieczać się w trakcie i 7 dni po antybiokoterapii. Jeżeli siódmy dzień, w którym powinnam się dodatkowo zabezpieczać wypada pierwszy dzień mojej przerwy, to czy powinnam pominąć przerwę i od razu przyjąć kolejne opakowanie czy mogę zrobić przerwę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W opisanej przez Panią sytuacji, decyzja zdecydowanie należy do Pani. Może Pani zarówno zrobić przerwę jak i ją pominąć przyjmują 2 opakowania po kolei. Żaden ze sposobów nie spowoduje obniżenia skuteczności antykoncepcji. Tym bardziej, że postąpiła Pani zgodnie z zaleceniami i na czas przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po zakończeniu stosowała Pani dodatkowe metody zabezpieczające.