Skutki przyjmowania leku Emanera od czterech lat

Witam.Od 4 lat meczę się z reflusem i lekarz jeszcze stwierdził że mam mała nadżerke. Od początku mojej choroby przyjmuję emanerę 40 g. raz na dobę Czasami zdarzało się że nie brałem regularnie leku i wtedy moje samopoczucie było okropne. Przede wszystkim zaczynało się straszne pieczenie w żołądku.. Do gastrologa zapiasłem sie ale dopiero za dwa miesiące mam wizyte . Czasami się zastanawiam czy nie za długo przyjmuje tem lek.Czy mam go brać do końca życia? Dziwi mnie to ze jak nie wezme leku to czuje się źle. Może ten lek ma jakieś skutki uboczne i dlatego tak  się źle czuje.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Choroba refluksowa przełyku może w niektórych przypadkach wymagać leczenia do końca życia. Gdy dolegliwości występują po 4 tygodniach od początku leczenia należy zmienić dawkowanie lub dołączyć inny lek. Proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie polegającej na ograniczeniu spożywania tłuszczu, alkoholu czy kawy. Emanera może dawać bóle głowy bądź dolegliwości z przewodu pokarmowego tj. wzdęcia, biegunkę czy wymioty.

Szanowny Panie

Lek ten nie ma dlugoterminowych efektow ubocznych.
Jezeli jednak przyjmuje go Pan juz cztery lata to napewno nalezy skontaktowac sie z lekarzem oraz pomyslec o zmianie nawykow (palenie, kawa, dieta itp.)

Pozdrawiam

Tomasz Wojcik

Magdalena Mroczek

Emanera czyli espomeprazol to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zawierający inhibitor pompy protonowej. Jest to lek bezpieczny wywołujący stosunkowo mało skutków ubocznych, który stosowany jest w m.in w w chorobie refluksowej przełyku, w leczeniu nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, w leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku w przebiegu leczenia H. pylori oraz w profilaktyce choroby wrzodowej żołądka. Maksymalne stężenie lek osiąga około 1-2 godzin od przyjęcia.

Refluks jest chorobą często spotykaną w zachodnich społeczeństwach, czasami dotyczy nawet 10 % społeczeństwa. Główną przyczyną jego występowania jest nieodpowiednia dieta. Nadżerki mogą być kompilkacją refluksu.

Emanera jest lekiem bezpiecznym, nie ma odgórnie ustalonego czasu przez jaki można ją przyjmować, niektórzy pacjenci przyjmują lek dożywotnio. Lek powoduje stosunkowo mało efektów ubocznych, a jeśli już to należą do nich najczęściej: bóle głowy, bezsenność, senność, wzdęcia, biegunki, niestrawność. Jeśli działania te się pojawią, to proszę zgłosić się wtedy do lekarza, tak samo jeśli nie odczuwa Pani efektu działania leku. Ogólnie lek warto przyjmować, do momentu kiedy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad działaniami niepożądanymi.

Ważna jest też modyfikacja diety. Należy pić ok. 2,5 litra wody mineralnej dziennie, unikać kawy, herbaty, alkoholu, fast foodów, tłustych wędlin. Najlepiej jest spożywać 6-7 małych, dobrze ugotowanych i rozdrobnionych posiłków dziennie, o regularnych porach. Jeść należy powoli, nie spiesząc się Do zalecanych potraw należą dania ziemniaczano-warzywne, galaretki owocowe, kisiele, budynie, duszone i przecierane owoce (bez skórki), przetarty twaróg i zupy przecierowe. Warto też stracić nadmiarowe i zwiększyć aktywność fizyczną.

Proszę się nie przejmować czasem przyjmowania leku, można go przyjmować przez wiele lat. Oczywiście raz na jakiś czas trzeba zgłaszać się na wizytę kontrolną u gastrologa, szczególnie kiedy objawy ulegną natężeniu lub pojawią się nowe. Lek należy przyjmować regularnie.