Choroba refluksowa przełyku może w niektórych przypadkach wymagać leczenia do końca życia. Gdy dolegliwości występują po 4 tygodniach od początku leczenia należy zmienić dawkowanie lub dołączyć inny lek. Proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie polegającej na ograniczeniu spożywania tłuszczu, alkoholu czy kawy. Emanera może dawać bóle głowy bądź dolegliwości z przewodu pokarmowego tj. wzdęcia, biegunkę czy wymioty.
Szanowny Panie
Lek ten nie ma dlugoterminowych efektow ubocznych.
Jezeli jednak przyjmuje go Pan juz cztery lata to napewno nalezy skontaktowac sie z lekarzem oraz pomyslec o zmianie nawykow (palenie, kawa, dieta itp.)
Pozdrawiam
Tomasz Wojcik
Emanera czyli espomeprazol to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zawierający inhibitor pompy protonowej. Jest to lek bezpieczny wywołujący stosunkowo mało skutków ubocznych, który stosowany jest w m.in w w chorobie refluksowej przełyku, w leczeniu nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, w leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku w przebiegu leczenia H. pylori oraz w profilaktyce choroby wrzodowej żołądka. Maksymalne stężenie lek osiąga około 1-2 godzin od przyjęcia.
Refluks jest chorobą często spotykaną w zachodnich społeczeństwach, czasami dotyczy nawet 10 % społeczeństwa. Główną przyczyną jego występowania jest nieodpowiednia dieta. Nadżerki mogą być kompilkacją refluksu.
Emanera jest lekiem bezpiecznym, nie ma odgórnie ustalonego czasu przez jaki można ją przyjmować, niektórzy pacjenci przyjmują lek dożywotnio. Lek powoduje stosunkowo mało efektów ubocznych, a jeśli już to należą do nich najczęściej: bóle głowy, bezsenność, senność, wzdęcia, biegunki, niestrawność. Jeśli działania te się pojawią, to proszę zgłosić się wtedy do lekarza, tak samo jeśli nie odczuwa Pani efektu działania leku. Ogólnie lek warto przyjmować, do momentu kiedy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad działaniami niepożądanymi.
Ważna jest też modyfikacja diety. Należy pić ok. 2,5 litra wody mineralnej dziennie, unikać kawy, herbaty, alkoholu, fast foodów, tłustych wędlin. Najlepiej jest spożywać 6-7 małych, dobrze ugotowanych i rozdrobnionych posiłków dziennie, o regularnych porach. Jeść należy powoli, nie spiesząc się Do zalecanych potraw należą dania ziemniaczano-warzywne, galaretki owocowe, kisiele, budynie, duszone i przecierane owoce (bez skórki), przetarty twaróg i zupy przecierowe. Warto też stracić nadmiarowe i zwiększyć aktywność fizyczną.
Proszę się nie przejmować czasem przyjmowania leku, można go przyjmować przez wiele lat. Oczywiście raz na jakiś czas trzeba zgłaszać się na wizytę kontrolną u gastrologa, szczególnie kiedy objawy ulegną natężeniu lub pojawią się nowe. Lek należy przyjmować regularnie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przewlekłe stosowanie leku Emanera – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
- Jak stosować lek Emanera? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Refluks żołądkowo-przełykowy z zapaleniem przełyku w rozpoznaniu gastroskopii – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Choroba refluksowa przełyku – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Refluks przełyku u 33-letniego mężczyzny – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Bezskuteczne przyjmowanie leku Emanera – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
- Czy mam stosować ten lek przy refluksie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przepuklina rozworu przełykowego przepony, pierścień Schatzkiego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Stosowanie leku Mesopral na refluks żołądkowo-przełykowy – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy refluks żołądka to poważna choroba? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład
Emanera to lek w postaci kapsułek dojelitowych, kt
Gastrolog ostrzega. "Jest jednym z najsilniejszych czynników refluksu"
Choć sezon infekcyjny kojarzy się z obciążeniem dl
Nolpaza - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Nolpaza to lek dostępny wyłącznie na receptę. To p