Przyjmowanie leku Gliclada na cukrzycę a praca na trzecią zmianę

Witam!Od ubiegłego tygodnia leczę się na cukrzycę.Lekarz przepisał mi Gliclada 1 tab nacczo przed śniadaniem i 3 razy w trakcie posiłku Siofor 850.Problem mój polega na tym że pracuje na 3 zmiany,jeżeli mam 3 zmianę /nockę/to czy mogę w czasie przerwy o godz 2 w nocy zjeść kanapkę lub chociaż wypić kawę?Bo o godz 7,00 rano mam przecież zażyć naczczo Gliclada 60mg.Nie mam nadwagi,mierzyłem rano cukier-wynik 100 ,dziękuję

Witam,

Gliclada jest lekiem który zwiększa wydzielanie insuliny po posiłku.
Trzeba przyjmować go nie tyle na czczo co przed posiłkami aby zapewnić jego optymalne działanie.

Mały posiłek w środku nocy taki jak kanapka nie powinno spowodować skoku poziomu cukru i nie wpłynie negatywnie na działanie Gliclady w ciągu dnia.

Należy jednak pamiętać że jeżeli nie będzie Pan jadł śniadania bo np idzie Pan spać to nie powinien Pan brać wtedy tego leku z powodu ryzyka hipoglikemii. Przyjmowanie należy wznowić przed następnym posiłkiem.

Lek Siofor należy przyjmować wraz z jedzeniem.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Wójcik