Przyjmowanie suplementów żelaza przez 23-latkę

Witam serdecznie. Mam niedobór żelaza i magnezu, zatem spożywam suplementy diety. Zarówno suplement z żelazem jak i suplement z magnezem zawierają witaminy z grupy B dla lepszej wchłanialności. Czy jeśli spożywam magnez i żelazo jednocześnie, to może wystąpić ryzyko, że te dwa pierwiastki ograniczają nawzajem swoją wchłanialność? Czy dzieje się to w dużym stopniu? Taka forma przyjmowania suplementów najbardziej mi odpowiada, ponieważ ciężko mi łykać tabletki w odstępie kilku godzin. Pozdrawiam.

Proszę rozważyć dietę bogatą w magnez i żelazo, naprawdę często są lepsze efekty niż suplementacji.

Mgr inĹź. Joanna Arciszewska

Witam

zarówno żelazo jak i magnez są pierwiastkami, które wymagają innych warunków dla dobrego przyswojenia.
Jeśli mają być stosowane łącznie, a co gorsza w postaci zwykłego suplementu, to lepiej wcale tego nie robić.
Ale należałoby wyjść od wartości podstawowych poziomu obu związków we krwi.
A do tego włączyć ewentualne leczenie farmakologiczne.
Magnez bardzo łatwo można uzupełnić z dietą.
Żelazo - w zależności od jego poziomu we krwi i pozostałych czynników decydujących o przyswajaniu żelaza.
Z pewnością nie będzie to suplement, a lek - z klinicznie potwierdzoną skutecznością działania.
Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk
mgr farmacji i dietetyk