Przyjmowanie tabletek przy nieregularnym cyklu

Za cztery dni wyjeżdżam za granicę i chciałam nie mieć w tym okresie miesiączki i być zabezpieczona antykoncepcyjnie. U mnie miesiączki są nieregularne. Ostatnią miałam w dniach 18-22 listopada. W chwili obecnej wychodzi mi 39 dzień cyklu, okresu nadal nie dostałam. I tu mam problem, bo dziś wzięłam pierwszą tabletkę Yasminelle. Nie wiem czy słusznie, czy to ma jakiś sens. Czy powinnam brać dalej czy zaprzestać? Czy jeśli będę brała dalej, to będę zabezpieczona antykoncepcyjnie czy konieczne są dodatkowe zabezpieczenia?

Witam serdecznie!
Nie zaleca się rozpoczynania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w środku cyklu. Producent zapewnia wysoką skuteczność preparatu wyłącznie w określonych sytuacjach (przyjęcie pierwszej tabletki w pierwszym dniu cyklu, względnie między 2 a 5 dniem cyklu). W obecnej sytuacji nie może mieć Pani pewności co do skuteczności preparatu. Absolutnym minimum jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.
Jeżeli lekarz nie zauważył przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, to oczywiście może Pani kontynuować ich przyjmowanie.Musi Pani jednak pamiętać, iż rozpoczęcie przyjmowania tabletek w połowie cyklu nie daje pewności przesunięcia krwawienia.
Pozdrawiam