Przymus ekstrakcji zęba przy jego bólu

Od kilku miesięcy boli mnie ząb, górna czwórka. Jestem juz umowiona fo lekarza, jednak chcialabym się dowiedzić co to i czy nie będzie konieczne wyrwanie zęba. Ból jest bardzo mocny, pulsuje na zęby w okolicy. Często odczuwam tez w nim jakby przesuwanie się czegoś, tak jakby sam odpadał. Nad nim zrobił mi się mały guzek, kiedy go dotykam odczuwam połączenie bólu z górną czwórka. Co to może być? Do dentysty idę dopiero za 2 tygodnie

Dzień dobry. Mały guzek nad zębem świadczy o procesie ropnym, który przebiega w kości. Przyczyną są bakterie, które się dostały przez uszkodzoną koronę zęba. Najczęściej takie zęby próbuje się zachować, lecząc je kanałowo. Zniszczenie zęba lub jego korzenia może być jednak tak duże, że konieczne będzie usunięcie. Lekarz zadecyduje razem z Panią na wizycie. Przy podjęciu decyzji na pewno pomoże zdjęcie rentgenowskie. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Witam serdecznie,
Aby podjąć decyzję co zrobić z zębem, konieczna jest dokładna diagnostyka, w tym zdjęcie RTG. Według opisu mamy tutaj do czynienia z ropnym stanem zapalnym w okolicy wierzchołka zęba.
Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań podejmie decyzję, czy zęba można leczyć kanałowo, czy może jest już tak zniszczony, że konieczna będzie ekstrakcja. Na wizycie u stomatologa powinien on poinformować o tym jakie są opcje leczenia i z czego to wynika.
Do dentysty warto podejść wcześniej, aby otrzymać antybiotyk, ponieważ w innym wypadku ból może się zaostrzać - samo leczenie zęba w aktywnym stanie zapalnym też może nie być zbyt przyjemne.