Pytanie o leczenie kanałowe górnych szóstek

Dzień dobry! Przez ostatni rok miałam górne szóstki leczone kanałowo. Doktor nie mogła opracować kanałów i przez parę miesięcy (!), otwierała zęby i wkładała coraz silniejsze preparaty, żeby się dostać do kanałów. Pytałam, czy powinnam iść do innego lekarza pod mikroskop, bo bałam się, że stracę te zęby. Usłyszałam, że nic się nie stanie. W końcu pękły korzenie (nie jednocześnie) po kolejnych aplikacjach preparatów i straciłam zęby. Czy doktor dopuściła się błędu w sztuce lekarskiej?

Dzień Dobry.
Jest niezmiernie trudno odpowiedzieć na Pani pytanie. Nie dysponuje dokumentacją RTG ani dokumentacją leczenia. Z opisu wynika że kanały były zobliterowane na skutek przewlekłego stanu zapalnego miazgi zęba ( czyli zamknięte złogami wapniowymi), co czyni leczenie endodontyczne bardzo trudnym lub często niewykonalnym.
Pozdrawiam

W trakcie długo trwającego leczenia endodontycznego kontynuowanego za zgodą obu stron gdzie istnieje pełna informacja o leczeniu pisemna i radiologiczna potrzebne jest wzajemne zaufanie.Leczenie kanałowe nie gwarantuje sukcesu i może się skończyć utratą zęba - ale Pacjent powinien być o tym uprzedzony.