Rak piersi po mastektomii

Chemia 2014.08.09.RakPiersi po mastektomii trujujemna bez przerzutów.Usunięto 15węzłów.Przyjęta na terapię T4aN1MO.Po chemii 4 cykle AC co 3 tyg.z częściową znaczną odpowiedzią oraz po 4 cyklach paklitakselu rytm cotygodniowym gdzie stwierdzono progresje.Po operacji zaawans pT2NOMO-marginesy ujemne.Póżniej zakwalifikowana do 3kolejnych cykli schematu FAC.3 po 4 AC.Radioter. 30naświet.1,5cm torbiel na wątrobie.Pije alkohol od 2 miesięcy raz w tyg. piwo(8szt)Nigdy nie piłam tyle alkoh.Rokowanie?
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania

Ciężko odpowiedzieć tylko na podstawie takich informacji. Sugeruję zapytać się o to lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mastektomia a rak piersi

Mam koleżankę w Polsce, u której wykryto niedawno raka piersi. Za parę tygodni będzie miała operację - amputację piersi, ale już w tej chwili usunięto jej węzły chłonne (jak się okazało, są tam już komórki rakowe). Bardzo mnie interesuje dlaczego w Polsce czeka się z tą operacją i dlaczego najpierw usuwa się węzły chłonne. W Nowej Zelandii i Australii operacje usunięcia guzka czy też całej piersi przeprowadza się natychmiast po stwierdzeniu raka (żeby zmniejszyć ryzyko przerzutów), a węzły chłonne, jeżeli jest taka potrzeba, usuwa się w tym samym czasie.

Czy jest jakieś logiczne uzasadnienie procedury, którą stosuje się w Polsce?  

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

W Polsce postępowanie opiera się na programach europejskich i jest bardzo podobne do postępowania przyjętego na całym świecie.
Być może w opisanej sytuacji węzły zostały pobrane podczas zabiegu diagnostycznego pobierania wycinka do badania hist-pat. Jeśli podczas tego zabiegu fizykalnie stwierdzono pakiet węzłów chłonych to usunięto go w całości. Po badaniu hist-pat zmian w piersi i węzłach ustalono stadium zaawansowania klinicznego i przystąpiono do kwalifikacji do zabiegu.
Przyczyną takiego postępowania może być też indywidualna sytuacja chorej.

Proponuję zapytać po prostu lekarza prowadzącego dlaczego wybrane zostało akurat takie postępowanie. Jestem przekonany, że istnieje realne uzasadnienie.

Redakcja abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ekspertyza histopatologiczna po mastektomii i przewodowy rak piersi

Poniżej ekspertyza histopatologiczna po mastektomii - bardzo proszę o wyjaśnienie i rokowania.

I. Carcinoma ductale invasivum mammae G3 mulfofocale (NOS) pT 3 (m) N2a, dwa guzy: większy średn. 60 mm (lokalizujący się na granicy kwadratów dolnych), mniejszy o średnicy 22 mm (w kwadracie górnym zewnętrznym); zbudowane w przeważającej części z polimorficznych komórek, częściowo wielojądrowych w części o dziwacznych" jądrach; z wysoką aktywnością mitotyczną (pow. 16 mitoz/10HPF); z bardzo słabą tendencją do tworzenia struktur gruczołowatych oraz polami martwicy. Podścielisko włókniste. Widoczne cechy angio i neuroinwazji oraz liczne drobne zatory z komórek rakowych w świetle cienkościennych naczyń. W wycinkach z miąższu gruczołu poza guzami umiarkowane i ogniskowo zaznaczone zmiany mastopatyczne. Brodawka bez nacieku nowotworu i raka Pageta. Margines od skóry: guz większy 8 mm, guz mniejszy 7 mm, margines od powięzi: guz większy 10 mm, guz mniejszy 17 mm. Wypreparowano 18 węzłów pachy średnicy do 21 mm. W 7 stwierdzono przerzuty raka o średnicy do 19 mm. Miejscowo przekraczające torebkę węzła (7/18). Wypreparowano 2 węzły szczytu pachy średnicy do 10 mm - w jednym stwierdzono przerzut raka średnicy do 8 mm (1/2-apex). II. W wycinkach z nadesłanego fragmentu dolnego bieguna mięśnia piersiowego mniejszego widoczna tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana i tkanka bez nacieku nowotworowego. Materiał przebadano w całości. Powtórne badanie receptoru Her2 w toku.

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie! Rozpoznano u Pani przewodowego raka piersi. Jest to najczęstsza postać raka piersi o dużej agresywności oznaczonej jako stopień złośliwości 3 w trójstopniowej skali. Dokładny transkrypt to rak przewodowy inwazyjny (naciekający) wieloogniskowy sutka. pT3 oznacza wielkość guza >5 cm, N2a oznacza obecność przerzutów w węzłach chłonnych. Leczenie raka piersi jest procesem wieloetapowym. Wymaga oceny klinicznego stopnia zaawansowania nowotworu. W zależności od niego wybierane jest postępowanie pierwotne – operacyjne, które już zostało wdrożone. Zgodnie z procedurą po operacji oceniany jest patologiczny stopień zaawansowania nowotworu, typ histologiczny raka oraz występowanie ważnych klinicznie receptorów – estrogenowych, progesteronowych, nadekspresji receptora dla nabłonkowego czynnika wzrostu (HER2).W Pani przypadku stopień zaawansowanie to IIIA, czyli rak inwazyjny o większych niż 5 cm wymiarach, z przerzutami do węzłów chłonnych, nie naciekający klatki piersiowej. W zależności od wyników badań hormonalnych zostanie Pani zaproponowane optymalne leczenie uzupełniające. Może być to chemioterapia, radioterapia lub wspomniana wcześniej hormonoterapia. Celem postępowania pierwotnego i leczenia uzupełniającego jest całkowita remisja (wyleczenie), czyli całkowita eliminacja ognisk nowotworu. Leczenie, które osiąga taki cel nazywane jest radykalnym. Niestety, nie mogę konkretnie odpowiedzieć na pytanie o rokowanie nie znając właściwości hormonalnych. Skuteczność leczenia raka piersi stale rośnie. Świadczy o tym spadek śmiertelności przy jednoczesnym wzroście zachorowalności. Zawdzięczamy to nowym lekom i strategiom leczenia. Chore, które zgłosiły się w III A stopniu mają około 40-50% szans na trwałą remisję (wyleczenie). Nierzadko udaje się osiągnąć wieloletnie przeżycie u pacjentek z uogólnioną chorobą nowotworową. W zaistniałej sytuacji musi Pani pozostać po opieką onkologa. Będzie on z pewnością udzielał dalszych koniecznych informacji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty