Witam,

na pewno warto skonsultować z lekarzem/gastrologiem, który pokieruje leczenie w odpowiednim kierunku. Co do diety w okresie zaostrzenia proszę stosować dietę łatwostrawną opartą na gotowanych produktach (ryż, warzywa, mięso, rosół). Należy unikać przejadania się - należy jest częściej, ale mniej. Objawy mogą nasilać produkty, takie jak: alkohol (zwłaszcza piwo i wino czerwone, drinki słodkie), gazowane napoje, mleko, napoje energetyczne,kawa, soki owocowe, w tym soki świeże (zwłaszcza pomidorowy), owoce, pieczywo razowe, potrawy typu pizza, zapiekanki, lasagne, tłuste, mączne potrawy, omlety, mleko.
Warto również zdawać sobie sprawę, że w okresie remisji (gdy objawy nie występują) nieprzestrzeganie zasad diety,czyli: przejadanie się, duże porcje jedzenia na noc, potrawy typu fastfood, alkohol i napoje energetyczne powoduje nawroty. Nie należy dopuszczać również do przegłodzenia, gdyż objawy się nasilają. Odstępy między posiłkami ok. 3h.
W związku z biegunką dobrze jest się nawadniać (w aptece może Pan kupić elektrolity do rozpuszczenia w wodzie), spożywać ryż / kleik ryżowy (ma działanie zapierajace), rosół (nawadnia). Na nadżerki dobrze zrobi picie siemienia lnianego i dieta łatwostrawna.
Sytuację pogarszają również papierosy, stres, aktywność fizyczna. Proszę również pamiętać o tym, żeodstęp od ostatniego posiłku a pójścia spać nie powinien byćł krótszy niż 2.3-3h. Należy spać w pozycji z głową uniesioną ok. 30 stopni. Nie należy również kłaść się po posiłku, jeść w pozycji leżącej, jeść dużych porcji owoców, słodyczy lub podejmować się aktywności fizycznej po jedzeniu. Warto byłoby skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia planu żywieniowego pozwalającego na wyjście z choroby i utrzymanie remisji oraz otrzymania dopasowanych do Pana zaleceń żywieniowych.

Dietetyk
Barbara Wójcik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty