Refluks i nocny ból w przełyku

Bardzo proszę o pomoc. Mam 21 lat i od małego dziecka męczę się z refluksem. Jest noc, a ja nie mogę spać, źle się czuję i gdy tylko się położę od razu wszystko czuję w gardle.. Czuję się już tym strasznie zmęczona.. Każda moja noc wygląda tak samo.. Nigdy nie mogę spokojnie zasnąć.. proszę pomóżcie..

Witam,

nie znam historii Pani choroby, natomiast uważam, że należałoby przyjrzeć się Pani diecie. Niektóre produkty i nawyki nasilają bądź powodują objawy, należy do nich m.in: spożywanie nierozcieńczonych soków, napojów gazowanych i eneregtycznych, alkoholowych, palenie papierosów, długi okresy niejedzenia (powyżej 3-4h), zbyt obfite porcje (zwłaszcza na noc), sosy pomidorowe, pieczywo razowe, smażone, ciężkostrawne potrawy, pizze, fast food, słodycze, owoce,kawa, pieczywo cukiernicze. Dieta w okresie zaostrzeń powinna być łatwostrawna. Należy zwrócić uwagę na indywidualną reakcje po posiłakach i reakcję na produkty. Należy dokładnie gryź jedzenie, nie kłaść się po nim (w nocy odstęp między ostatnim posiłkiem a sapniem ok. 3h), warto wprowadzić siemię lniane. Należy spać w pozycje z uniesioną klatką piersiową i głową pod kątem ok. 30 stopni. W związku, z długim okresem występowania choroby należy kontrolować stan zdrowia u gastrologa, wprowadzić również leczenie farmakologiczne, łagodzące.
pozdrawiam,
Barbara Wójcik
Dietetyk