Jak najszybciej pozbyć się nadkwasoty i wzdęć?

Dobry Wieczor, Chcialabym zasiegnac porady jak najszybciej pozbyc sie nadkwasoty i wzdec. Jestem niesforna, czasami pozwole sobie na cos slodkiego i.. pozniej mam problem. Rano gorzkokwasny smak w ustach, nudnosci... Chodzi mi bardziej o domowy sposob, zycze dobrej nocy, Krystyna

witam,

dokładne zalecenia powinny zostać ustalone na podstawie wywiadu żywieniowego i analizy Pani sposobu żywienia. W innym przypadku ciężko określić co jest przyczyną Pani problemów. W tym celu zalecam wizytę u dietetyka. Jeżeli występują objawy zgagi, refluksy, uczucie nadkwasoty należy spożywać, więcej produktów o działaniu zasadotwórczym (kasza jaglana, warzywa gotowane, surowe), należy również ograniczyć spożycie owoców.Dobrze, żeby spożywała Pani posiłki regularnie, w ilości ok. 4 -5, nie doprowadzając do przejedzeniu lub okresów głodu. Objawy mogą się wtedy nasilać a w okresach przegłodzenia częściej sięgamy po niezdrowe przekąski. W okresie zaostrzenia proszę ograniczyć razowe pieczywo, słodycze, soki (zwłaszcza pomidorowy i sosy pomidorowe) i owoce (nie więcej niż 1 - 2 dziennie do posiłku). Unikać alkoholu (wino czerwone, piwo, drinki) napojów gazowanych słodzonych, eneregtyzujących. Warto wprowadzić siemię lniane, wodę z cytryną. Proszę wybierać potrawy duszone, gotowane rzadziej smażone. Jeżeli ma Pani silne uczucie zgagi/nadkwasoty może pomóc wypicie ciepłego mleka (o ile jest dobrze tolerowane przez Panią).

podrawiam,
Barbara Wójcik
Dietetyk