Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Resztki pokarmów w kale

Od kilku lat mam problem z wypróżnieniem się, wynika to napewno ze złej diety. błonnik sok ze śliwek i wypróżnienia regularne powróciły. Natomiast niepokoją mnie resztki pokarmów w kale, po obiedzie w ten sam dzień wieczorem znalazłam resztki obiadu. morfologia,zelazo wszytsko w normie, jestem bo okresowym badaniach usg trzustki,wątroby (zuaważalne tzw błotko bz od kilku lat) żołądek wszystko Ok. Test na krew w kale 09/2013 roku też ok, czy to wynika z tego że stosuję błonnik z jabłka Normolax?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Tamowanie krwawienia za pomocą endoskopu

Endoskopia to rewolucyjna metoda - nie tylko diagnostyczna, ale również terapeutyczna. O tamowaniu krwawienia z użyciem endoskopu opowiada lek. Marcin Radkowski.

Proszę się nie martwić - resztki pokarmu w kale są zjawiskiem zupełnie normalnym. Martwić należy się wtedy, kiedy zjawisko to jest połączone z nieprawidłowym trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych, ale to da się łatwo wykazać w badaniach (a to jak Pani pisze jest pod kontrolą i w normie). Błonnik z jednej strony usprawnia pasaż jelitowy, co jest korzystne gdyż zapobiega zaparciom, z drugiej jednak strony ten szybszy pasaż powoduje, że nie wszystko zdąży się w wystarczający sposób rozłożyć. Są zresztą takie składniki pożywienia, które są zupełnie oporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego człowieka i zawsze będą opuszczać przewód pokarmowy w takiej formie w jakiej do niego weszły. To co Pani zauważa nie ma nadmiernego związku z rodzajem stosowanego błonnika, więc nie musi go Pani zmieniać. Jeżli będzie Pani obserować nasilenie takiego stanu sugeruję zrezygnować ze spożycia preparatów błonnikowych, natomiast dostarczać ten składnik za pomocą diety wysokobłonnikowej (opartej na produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach, nasionach roślin strączkowych, grzybach).

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy