Rezonans magnetyczny kolana u 29-latka

Witam, mam 29 lat. Po RM prawego kolana: nieznaczna ilość płynu w przedziale bocznym stawu udowo-piszczelowego i zachyłka nadrzepowkowego, dodatkowo od tyłu przylega do przyszczepu piszczelowego więzadła krzyżowego tylnego torbiel o maksymalnym wymiarze 10 mm - ganglion. noga puchnie i boli nad rzepką tuż pod nią..Jak wygląda leczenie..Wizytę mam dopiero za miesiąc ... Dodatkowo, lewe kolano zacina się, blokuje powodując ból z lewej strony i w jego górnej części.. Pozdrawiam serdecznie Ewa
29 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Płyn w jamie stawowej może być wynikiem stanu zapalnego i obrzęku powstałego w wyniku urazu, kontuzji lub choroby dotykającej staw. Z czasem płyn powinien się wchłonąć, oczywiście jeżeli zostanie usunięta przyczyna pierwotna. Dodatkowo opisywany ganglion także może ulec wchłonięciu. Zwykle jednak leczenie polega na ucisku zmiany, punkcji i odessaniu zawartości za pomocą igły, bądź usunięciu operacyjnym. Wysokie ryzyko nawrotu może zostać zmniejszone przez kilkudniowe unieruchomienie stawu po zabiegu.