Rezonans magnetyczny kręgosłupa 64-latki
W lipcu miałam zrobiony rezonans magnetyczny bez i z kontrakstem kręgosłupa. Podobno mam złamanieT4/12i L1,L2. nie wiem co znaczy obniżenie trzonówL1iL2-złamanie kompresyjne. Co to Osterofity na krawędzi trzonów. Proszę o odpowieź i dziękuję Cz.Angowska

KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na obecność wykładników choroby zwyrodnieniowej oraz patologicznych zmian wynikających z przeciążenia. Krążki międzykręgowe usprawniające prace kręgosłupa, amortyzujące go podlegają w tym przypadku częściowemu uszkodzeniu a co za tym idzie utracie funkcji.Aby zatrzymać proces destrukcji kręgosłupa oraz nie doprowadzić do pojawienia się silnie wyrażonych dolegliwości bólowych warto wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne, rozszerzone o konkretne ćwiczenia. Sugerowałabym konsultację z rehabilitantem lub neurochirurgiem.