Interpretacja wyniku badań RTG kręgosłupa 38-latki
Witam Prosze o zinterpretowanie wyniku badan rtg kregoslupa.Opis badania-Ddyskopatyczne obnizenie tarczy miedzykregowej l5-s1 z kregozmykiem przednim pierwszego stopnia [najpewniej prawdziwym - z przerwaniem ciaglosci luku tylnego kregu l5] na tym poziomie Zmiany zwyrodnieniowe ,wytworcze poprzeciazeniowe stawow miedzykregowych l5-s1.Co oznacza ten wynik? czy wymagane jest dalsze leczenie?.Dziekuje

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na obecność wykładników choroby zwyrodnieniowej oraz patologicznych zmian wpływających na obecne w kręgosłupie struktury nerwowe. Aby zatrzymać proces destrukcji kręgosłupa oraz nie doprowadzić do pojawienia się silnie wyrażonych dolegliwości bólowych warto wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne, rozszerzone o konkretne ćwiczenia. Sugerowałabym konsultację z rehabilitantem lub neurochirurgiem.