Spłycenie lordozy a niezbędna operacja

czy operacja jest niezbedna/czy mozliwe bezoperacyjne wylecz. w nizej opis. wypaku(m,lat 35):splyc lordozy k. ledz; tarcze m-k :th12/L1 do L5/s1 odwodn; L1/L2 i L2/L3=szer-podst. protruzja tarczy m-k; L3/L4, L4/L5= szer-podst. protruzja tarczy m-k z osteofitami powoduje redukcja przestrzeni bufor. i obustr ogr. otw m-k;L5/S1= szer-podst. protruzja tarczy m-k z cechami pekniecia piersc. wlokn, powoduje redukcje przestrz buforowej i umiarkow. obustr. ogranicz. otw. m-k; morfol. sygn rdz/kreg ok

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na obecność wykładników choroby zwyrodnieniowej oraz patologicznych zmian wpływających na obecne w kręgosłupie struktury nerwowe. Aby zatrzymać proces destrukcji kręgosłupa oraz nie doprowadzić do pojawienia się silnie wyrażonych dolegliwości bólowych warto wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne, rozszerzone o konkretne ćwiczenia. Sugerowałabym konsultację z rehabilitantem lub neurochirurgiem. Ostateczne postępowanie uzależnione jest od obecnego stanu pacjenta tj ew. dolegliwości bólowych czy też deficytów nerwowych.