Rodzice kuzyni a ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dzieci

Witam, bardzo się martwię o swoją przyszłość. Chciałabym mieć w przyszłości dzieci, ale zdrowe. Moi rodzice są kuzynami a ich mamy siostrami. Brzydzę się czasami sobą bo dlaczego ja nie mam normalnych rodziców? Mogę mieć dzieci normalnie zdrowe z obcym partnerem? Czy jestem skazana na wieczne dziewictwo/podwójne zabezpieczenie przed ciążą (tabletki + prezerwatywy)? Nigdy jeszcze nie współżyłam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych dotyczyło Pani lub Pani rodzeństwa. Jeżeli Pani jest zdrowa i zwiąże się z osobą niespokrewnioną to ryzyko choroby u Państwa dzieci będzie najprawdopodobniej zbliżone do populacyjnego. Wydaje się,że nie ma powodu do niepokoju,ale w razie wątpliwości może Pani zasięgnąć porady w poradni genetycznej.

Myślę, że nie ma się czego w tej chwili obawiać.
Jeśli zwiąże się Pani z osobą, która nie jest Pani krewnym (nie jest spowinowaconym), ryzyko wystąpienia choroby u potomstwa nie jest wyższe niż jak u każdej innej pary.