Związanie się z mężczyzną z rodziny a wady genetyczne

Ostatnio związałam się z mężczyzną z którym jestem spokrewniona (mamy wspólną prababcie) czy nasze pokrewieństwo wpłynie na nasze potomstwo? Czy nie urodzą się z wadami genetycznymi?

Macie Państwo tylko około 1% genów wspólnych. To bardzo mało. Ryzyko wprawdzie trochę podwyższone wystąpienia choroby genetycznej u potomstwa, ale w sumie bardzo niskie. Dla pewności jedno z was może sobie zrobić badanie genetyczne w kierunku mutacji F508del w genie CFTR (mukowiscydoza) oraz najczęstszej mutacji w genie SMN1 (rdzeniowy zanik mięśni). Jeśli nie zostanie wykryta mutacja w żadnym z tych genów, nie bada się drugiej osoby. Badania można wykonać np. w laboratorium Medgen.