Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Związanie się z mężczyzną z rodziny a wady genetyczne

Ostatnio związałam się z mężczyzną z którym jestem spokrewniona (mamy wspólną prababcie) czy nasze pokrewieństwo wpłynie na nasze potomstwo? Czy nie urodzą się z wadami genetycznymi?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Niektóre kobiety boją się badań prenatalnych, uważając je za niebezpieczne. Rozwój medycyny i obecna wiedza na temat ciąży powodują spadek ilości powikłań. Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta, która jest w ciąży, szczególnie te, które są po 35 roku życia. O bezpieczeństwie, o tym kto powinien zrobić te badania oraz co można zdiagnozować dzięki nim opowiada dr Katarzyna Pietuch.

Macie Państwo tylko około 1% genów wspólnych. To bardzo mało. Ryzyko wprawdzie trochę podwyższone wystąpienia choroby genetycznej u potomstwa, ale w sumie bardzo niskie. Dla pewności jedno z was może sobie zrobić badanie genetyczne w kierunku mutacji F508del w genie CFTR (mukowiscydoza) oraz najczęstszej mutacji w genie SMN1 (rdzeniowy zanik mięśni). Jeśli nie zostanie wykryta mutacja w żadnym z tych genów, nie bada się drugiej osoby. Badania można wykonać np. w laboratorium Medgen.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy