Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania genetyczne u ojca pozwalające wykluczyć wady u dziecka

Planuję zostać ojcem, ale uprzednio chciałbym zrobić badania genetyczne czy dziecko nie będzie miało jakiejś choroby. Przeszukałem już mnóstwo informacji w sieci i są tylko informacje dla przyszłych matek, nie ma konkretnej informacji dla ojców. Gdzie mogę zrobić badania genetyczne pod kątem czy moje dziecko będzie zdrowe. ?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Niektóre kobiety boją się badań prenatalnych, uważając je za niebezpieczne. Rozwój medycyny i obecna wiedza na temat ciąży powodują spadek ilości powikłań. Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta, która jest w ciąży, szczególnie te, które są po 35 roku życia. O bezpieczeństwie, o tym kto powinien zrobić te badania oraz co można zdiagnozować dzięki nim opowiada dr Katarzyna Pietuch.

Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Badania genetyczne wykonywane są pod kątem konkretnej choroby. Jeśli jakaś choroba genetyczna występuje w rodzinie proszę zgłosić się do poradni genetycznej.

0

Nie ma takich badań. Wszystko zależy od tego, czy w rodzinie jest jakiś problem medyczny, np. upośledzenie umysłowe, wady wrodzone, poronienia lub choroba genetyczna. Takim problemem może być nawet spokrewnienie małżonków. W takich przypadkach wykonuje się badania genetyczne. W innych sytuacjach nie proponuje się takich badań, gdyż ryzyko, że urodzi się chore dziecko jest naprawdę bardzo niskie. Nie ma jednak gwarancji, stąd w kierunku niektórych chorób, np. zespołu Downa, badania wykonuje się u kobiet w ciąży.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy