Badania genetyczne u ojca pozwalające wykluczyć wady u dziecka

Planuję zostać ojcem, ale uprzednio chciałbym zrobić badania genetyczne czy dziecko nie będzie miało jakiejś choroby. Przeszukałem już mnóstwo informacji w sieci i są tylko informacje dla przyszłych matek, nie ma konkretnej informacji dla ojców. Gdzie mogę zrobić badania genetyczne pod kątem czy moje dziecko będzie zdrowe. ?

Magdalena Mroczek

Badania genetyczne wykonywane są pod kątem konkretnej choroby. Jeśli jakaś choroba genetyczna występuje w rodzinie proszę zgłosić się do poradni genetycznej.

Nie ma takich badań. Wszystko zależy od tego, czy w rodzinie jest jakiś problem medyczny, np. upośledzenie umysłowe, wady wrodzone, poronienia lub choroba genetyczna. Takim problemem może być nawet spokrewnienie małżonków. W takich przypadkach wykonuje się badania genetyczne. W innych sytuacjach nie proponuje się takich badań, gdyż ryzyko, że urodzi się chore dziecko jest naprawdę bardzo niskie. Nie ma jednak gwarancji, stąd w kierunku niektórych chorób, np. zespołu Downa, badania wykonuje się u kobiet w ciąży.