Badania genetyczne pozwalające ustalić ryzyko wystąpienia choroby dwubiegunowej u dziecka

Prosze o udzielenie odpowiedzi , czy jest możliwe poprzez badania genetyczne i jakie określić , ustalić u dziecka rocznego czy jest obciążone chorobą dwubiegunową w przypadku występowania tej choroby u ojca dziecka i rodziny ojca dziecka , Jeśli są takie obawy czy jest możliwa profilaktyka w tym zakresie , Gdzie prowadzone sa tego typu badania i jaki jest procent wykrywalności tego typu schorzeń . Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na postawione pytania .

Magdalena Mroczek

Obecnie trwają badania nad podłożem genetycznym choroby afektywnej dwubiegunowej, ale do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie jej podłoża genetycznego. Nie są wykonywane badania komercyjne dotyczące podłoża genetycznego CHAD. Profilaktyka polega na unikaniu stresujących wydarzeń życiowych (np. migracja, utrata pracy) oraz prowadzeniu uregulowanego trybu życia (unikanie nieprzespanych nocy, odpowiednia, umiarkowana aktywność fizyczna).

Nie znam takich badań ogólnie dostępnych jako badania diagnostyczne. Wiem jednak że chorobą dwubiegunową interesuje się w aspekcie genetycznym ośrodek poznański.
Ryzyko wystąpienia ChAD u dziecka chorego rodzica szacowane jest na około 15%.