Badania genetyczne pozwalające ustalić ryzyko wystąpienia choroby dwubiegunowej u dziecka

Prosze o udzielenie odpowiedzi , czy jest możliwe poprzez badania genetyczne i jakie określić , ustalić u dziecka rocznego czy jest obciążone chorobą dwubiegunową w przypadku występowania tej choroby u ojca dziecka i rodziny ojca dziecka , Jeśli są takie obawy czy jest możliwa profilaktyka w tym zakresie , Gdzie prowadzone sa tego typu badania i jaki jest procent wykrywalności tego typu schorzeń . Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na postawione pytania .
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne w ciąży są bardzo istotne dla przyszłych mam. Wykonuje się je głownie w przypadku zwiększonego ryzyka genetycznego oraz u kobiet, po 35. roku życia. W takich przypadkach zwiększa się szansa wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Czy inwazyjne badania prenatalne wiążą się z dużym ryzykiem? Kto może i powinien je wykonać? W jakich sytuacjach są one szczególnie wskazane? Na te i inne pytania odpowiada genetyk kliniczny - dr n. med. Artur Barczyk.

Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Obecnie trwają badania nad podłożem genetycznym choroby afektywnej dwubiegunowej, ale do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie jej podłoża genetycznego. Nie są wykonywane badania komercyjne dotyczące podłoża genetycznego CHAD. Profilaktyka polega na unikaniu stresujących wydarzeń życiowych (np. migracja, utrata pracy) oraz prowadzeniu uregulowanego trybu życia (unikanie nieprzespanych nocy, odpowiednia, umiarkowana aktywność fizyczna).

0

Nie znam takich badań ogólnie dostępnych jako badania diagnostyczne. Wiem jednak że chorobą dwubiegunową interesuje się w aspekcie genetycznym ośrodek poznański.
Ryzyko wystąpienia ChAD u dziecka chorego rodzica szacowane jest na około 15%.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty