Rokowania w przypadku raka gruczołu żołądka u 82-latka

Witam. Moj dziadek ma 82 lata. Oto wyniki badań. Charakter zmiany: pierwotna. Rak gruczołowy żołądka, owrzodziały, G3. Typ cewkowy. Co to znaczy?Jakie są rokowania? Co robić? Bardzo proszę o odpowiedz.

Na to pytanie absolutnie nie da się odpowiedzieć konkretnie po tak znikomych informacjach. Rokowanie i postępowanie zależą nie tylko od wyniku badania histopatologicznego pobranych wycinków z guza (to tylko mówi o tym, że jest to rak o dużej ekspansywności, bo w skali 3 stopniowej to 3 stopień). Ważna jest wielkość guza, jego usytuowanie w żołądku, stan guza w stosunku do innych narządów i naczyń, obecność lub nie przerzutów do węzłów chłonnych i odległych (np. wątroby). Jeśli guz jest resekcyjny na pewno trzeba wyciąć w takim przypadku żołądek i dopiero wynik materiału pooperacyjnego daje wiarygodny przyczynek do podjęcia oceny ryzyka. W chwili obecnej na pewno pilnie trzeba skonsultować się z chirurgiem i onkologiem.