Jak leczyć raka gruczołu sutkowego?

Witam! Rozpoznano u mnie raka gruczołu sutkowego, wycięto guzek 13.10.11 i otrzymałam następujące wyniki histopatologiczne 4.11.11 r.: carcinoma ductale NOS infiltrans mammae G3 MBR/3+3+3=9, Elston- ellis9/. Max tumoris diameter 1,3 cm. Marginuum minimalis 1 cm. Emboliae carcinomatosae vasorum parvorum. Guz wg UICC/WHO/7ed/pT1c RO,L1. To jest rozpoznanie mikroskopowe. Moje pytanie co dalej, jak czas ma wpływ na rozpoczęcie dalszego leczenia, czy jest co leczyć, czy umrę już??? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Rak piersi to poważna choroba, ale samo rozpoznanie nie jest wyrokiem. Rozpoznano u Pani raka piersi o najczęstszym podtypie histopatologicznym - raka przewodowego piersi. Stopień złośliwości raka określono jako G3, co oznacza nowotwór o dość dużej agresywności (skala od G1 do G3). Na szczęście guz nowotworowy nie jest duży.

Zazwyczaj raka piersi o tej wielkości leczy się albo poprzez całkowite usunięcie piersi (tzw. mastektomia plus usunięcie węzłów chłonnych pachy), albo leczeniem oszczędzającym (wycina się guz z dużym marginesem tkanek a następnie stosuje pooperacyjną radioterapię). U Pani guz usunięto z dość dużym marginesem zdrowych tkanek. Konieczne jest jednak jeszcze sprawdzenie, czy nie doszło do przerzutów do węzłów chłonnych pachy (co ma bardzo duże znaczenie dla rokowania).

U Pani istnieje możliwość przeprowadzenia tzw. biopsji węzła wartowniczego. Węzeł wartowniczy to pierwszy węzeł na spływie chłonki z piersi. Oznacza się go wstrzykując barwnik w okolice wyciętego guza. Barwnik dostaje się naczyniami chłonnymi do węzła wartowniczego, wybarwia go, a następnie chirurg usuwa go i oddaje do oceny histopatologicznej. Jeżeli węzeł jest czysty - tzn. nie ma w nim komórek rakowych, wtedy uznaje się, że do przerzutów nie doszło. Jeżeli węzeł zawiera komórki nowotworowe, wtedy konieczne jest wycięcie wszystkich węzłów z pachy (tzw. limfadenektomia).

Dalsze leczenie będzie zależało od tego czy ma Pani czyste węzły chłonne czy są zajęte przez przerzuty, ale na to pytanie będzie można odpowiedzieć dopiero po przeprowadzeniu wyżej opisanych działań. Dodatkowo konieczne jest jeszcze określenie stanu receptorów hormonalnych (estrogenowych, progesteronowych, HER-2) - wynik powinna Pani otrzymać dodatkowo z badaniem histopatologicznym wyciętego guza.

Istotny jest też Pani wiek, stan zdrowia, czy choruje Pani na jakieś choroby (nadciśnienie, cukrzyca itp).

Polecam także lekturę artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-rokowanie

Pozdrawiam serdecznie