Rozbieżności w tygodniach ciąży w badaniach USG

Witam wg miesiączki i badania krwi jestem w 12 tyg ciąży , znów wg badania usg które robiłam 2tyg temu jest 9 tydz., ale dziś usg wyszło że 5 tydzień. zażywam tabletki podtrzymujące ciąże bo miałam plamienia. . Co mam o tym myśleć ?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, przy ustalaniu wieku ciążowego zarówno ma podstawie badania USG, jak i stężenia betaHCG we krwi, uwzględnia się dodatkowy okres 2 tygodni, który mija od daty pierwszego dnia miesiączki do zapłodnienia. USG we wczesnych tygodniach ciąży uważane jest za najdokładniejszą metodę oceny wieku ciążowego, a jego dokładność może wynosić nawet do kilku dni. Jednakże wiele zależy od umiejętności i doświadczenia położnika przeprowadzającego badanie, jak również stosowanego aparatu USG. Proszę pozostawać pod opieką położnika i wykonać ewentualnie kolejne badanie USG. Pozdrawiam.