Ryzyko powrotu kamieni nerkowych

Dzień dobry, czy to możliwe, że w ciągu roku pojawiły mi się kamienie w nerkach, tak bez żadnej przyczyny? 3 tygodnie temu złapał mnie okropny, silny ból w podbrzuszu i na pogotowiu stwierdzili, że to kamienie w nerkach. Dostałam leki, ale czy one beda w stanie zwalczyć te kamienie? I jeśli już je zwalcze, to jakie jest ryzyko, ze znowu powrócą?

Witam, nawrót kamicy w ciągu roku jest jak najbardziej możliwy. Nigdy nie dzieje się to, jak Pani pisze, "bez przyczyny". Poza wrodzoną skłonnością do tworzenia się kamieni istnieją przyczyny metaboliczne, odwodnienie, wady wrodzone, zaburzenia odpływu moczu, infekcje - wszystko to może powodować tworzenie się kamieni. Poza tym nie wiadomo czy wszystkie kamienie zostały poprzednio usunięte bądź wydalone. Czy na pewno wiadomo, że ten incydent bólowy 3 tyg. temu to były kamienie? Jak to zostało udowodnione? (USG? RTG?) - warto to zweryfikować i udać się do urologa jeśli rzeczywiście były to kamienie. Pozdrawiam rh