Ryzyko zachorowania na świerzb po wypiciu napoju z tej samej butelki co osoba chora

witam. mam pytanie. Otóż piłem piwo z tej samej butelki z osobą która jest chora na świerzb. Jakie są szanse że się od tej osoby zaraziłem i jak szybko przeciwdziałać tej chorobie w jej początkach?

Witam! W tej sytuacji nie można wyeliminować ryzyka zakażenia świerzbowcem, choć nie jest to najbardziej typowy sposób zakażenia. W tej sytuacji zdecydowanie powinien podjąć Pan profilaktykę zakażenia polegającą na stosowaniu odpowiednich maści. Preparaty dostępne są na receptę, może zaordynować je lekarz rodzinny.