Ryzyko zarażenia gronkowcem i badania na wykrycie nosicielstwa

Witam :) W przypadku np. Gdy dana osoba jest nosicielem gronkowca, to czy jest w jakis sposob mozliwe,zarazenie swojego partnera? Jakie badanie trzeba zrobic,aby byc pewnym,ze nie jest sie nosicielem?

Tak, może dojść do przeniesienia kolonizacji gronkowcem na drugiego człowieka, szczególnie jeśli są to osoby przebywające w bliskim, fizycznym kontakcie. Jednak biorąc pod uwagę że odsetek osób z drogami oddechowymi skolonizowanymi przez gronkowca w niektórych rejonach naszego kraju się nawet 50%, nie ma większych powodów do obaw ( chyba ze mają państwo zaburzenia odporności i/lub ze jest to szczep lekooporny).