Ryzyko znieczulenia przy zabiegu

Witam,ponownie.Jezeli otyłość nie jest przeciwskazaniem do wykonania,operacji endoprotezy,kolana.to dlaczego zwieksza się ryzyko,zabiegu,i znieczulenia,proszę mi to dokładnie wyjaśnic,bo nie rozumiem.Miałam 5 operacji artroskopi kolana w pełnej narkozie i dobrze,je znioslam,bo nie chciałam mieć znieczulenia w kręgosłup,bo mam dyskopatie,i już raz miałam powikłania,dlatego tylko narkoza jest dla mnie bezpieczna.Czy jest lepsza

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wcale tak nie jest. Można wykonać zarówno znieczulenie podpajęcze jak i pełną narkoze.

Otyłość niesie ze sobą ryzyko pooperacyjnej niewydolności oddechowej. Leki znieczulające (wziewne) rozpuszczają się we krwi i w tkance tłuszczowej. Przy wybudzaniu może dojść do sytuacji że we krwi ich już nie będzie ale będą jeszcze w tłuszczu i będą działały z opóźnieniem po zabiegu. Taką rzecz się jednak przewiduje i odpowiednio podchodzi do znieczulenia. Poza tym czas też gra na Pani niekorzyść. Uogólniając wcześniej była Pani młodsza, silniejsza i zdrowsza. To są główne czynniki ryzyka.