Witam!
Wsparcie bliskich osób jest bardzo ważnym elementem radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki pomocy życzliwych i zaufanych osób można poradzić sobie z wieloma, czasem przytłaczającymi, problemami. Dlatego warto, żebyś poszukała takiego wsparcia. Piszesz, że do niedawna była nim Twoja bliska przyjaciółka. Wasza relacja się rozpadła, a Ty czujesz się samotna. To poczucie odrzucenia i osamotnienia może wzmagać napięcie psychiczne i pogłębiać inne trudności. Autoagresja jest formą rozładowania psychicznego napięcia, z którym ciężko jest sobie radzić.
Jest wiele innych sposobów, które mogłabyś stosować w swoim życiu, by móc rozładowywać napięcie bez potrzeby krzywdzenia siebie. Ból fizyczny łagodzi na chwilę cierpienie duszy, ale nie rozwiązuje trwale problemów, z jakimi się zmagasz. Rodzice są osobami, które mają za zadanie opiekować się Tobą i dbać o Twoje potrzeby, zarówno fizyczne, jak i fizyczne. Problemy psychiczne są tak samo ważne i poważne, jak choroby ciała. Dlatego należy odpowiednio je leczyć, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Rozmowa z rodzicami może pozwolić Ci znaleźć w nich pomoc i wsparcie. Jeśli nie wiedzą, co przeżywasz, ciężko jest im Tobie pomóc. Rozumiem, że możesz obawiać się takiej rozmowy i reakcji rodziców. Temat autoagresji jest trudny zarówno dla osoby cierpiącej, jak i jej otoczenia. Warto go jednak podjąć, byś mogła uzyskać odpowiednią dla Ciebie pomoc. Będąc niepełnoletnią faktycznie na pierwsze spotkanie z psychologiem musisz udać się z rodzicem. Pomoc psychologa byłaby wskazana, żebyś mogła efektywnie rozwiązywać swoje problemy i poznawać nowe możliwości radzenia sobie z narastającym psychicznym napięciem. Jeżeli obawiasz się bezpośredniej rozmowy, możesz napisać do rodziców list. Opisz w nim swoje uczucia, problemy i przeżycia. Pozwól im zrozumieć swoją sytuację. Możesz zaproponować im wspólną wizytę u psychologa, żeby dowiedzieli się, z czym związany jest Twój problem i jak oni mogą Tobie pomóc.
W trudnych momentach zachęcam Cię do korzystania z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Zastanów się również, czy byłaby szansa na odbudowanie relacji z przyjaciółką. Może sytuacja, która doprowadziła do rozpadu więzi między Wami jest do wyjaśnienia. Do niej również możesz napisać list i wyjaśnić, jak ważną jest dla Ciebie osobą.
W ramach poznawania swojej psychiki możesz prowadzić dziennik, w którym mogłabyś zapisywać swoje przeżycia i emocje. Także te trudne, które powodują, że czujesz potrzebę okaleczania się. Taka forma poznawania siebie może pomóc Ci zrozumieć swoje postępowanie i wpływać na zmniejszanie psychicznego napięcia.
Pozdrawiam