Witam,
w przebiegu schizofrenii może dochodzić do nawrotów, nawet po długim okresie remisji (jest to czas, w którym objawy nie występują bądź są miernie nasilone). Opisała Pani niezrozumiałe dla innych wypowiedzi, wpisy internetowe, które prawdopodobnie świadczą o występowaniu zaburzeń myślenia, jednego z objawów schizofrenii. Wycofanie (opisane przez Panią pogorszenie nastroju) może być, acz nie musi, kolejnym. Nawroty po prostu się zdarzają w przebiegu schizofrenii.
Niekiedy zdarza się również tak, że w trakcie przyjmowania leków organizm (a w zasadzie ośrodkowy układ nerwowy) "uodparnia się" na ich działanie. Jest to zjawisko niespecyficzne, nie występuje u wszystkich pacjentów, jednakże może zdarzyć się w przypadku długotrwałego przyjmowania preparatu w znacznych dawkach. Niemniej jednak nawroty są zdecydowanie rzadsze, objawy zaś mniej nasilone, podczas przyjmowania leków, więc korzyść z ich stosowania wydaje się niebagatelna.
Nie wiem dokładnie, jakie są zamierzenia lekarza prowadzącego - być może chce on zmienić obecnie stosowany lek lub dołączyć do już przyjmowanego kolejny. Ogólna zasada jest taka, iż korzystniejsze jest stosowanie jednego rodzaju leku, jednakże, jak od każdej niemal zasady, również w tym przypadku są wyjątki. Lekarz w porozumieniu z pacjentem powinien wybrać najkorzystniejszy w danym przypadku model postępowania.
Jeśli zapadła decyzja o zmianie leku, to nie musi być to koniecznie lek "silniejszy", może być po prostu "innym" preparatem, różniącym się od poprzedniego korzystniejszym profilem działania na receptory ośrodkowego układu nerwowego. Wiele cennych informacji w zakresie wyboru leku dostarczy z pewnością historia choroby, w której osobą dobrze poinformowaną jest z pewnością Państwa lekarz.
Pyta Pani, czy jest szansa na ustabilizowanie się stanu psychicznego mamy. Oczywiście, że tak. To, jak szybko to nastąpi, zależy również od przebiegu choroby, obecnego nasilenia objawów, współistniejących chorób i wielu innych czynników.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można wypić alkohol stosując Escitalopram? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Walka ze schizofrenią paranoidalną bez przyjmowania leków – odpowiada Mgr Wioletta Migacz-Lorek
- Boję się nawrotu schizofrenii - co robić? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Możliwość skutecznego wyleczenia schizofrenii – odpowiada Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
- Schizofrenia paranoidalna u brata – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy w schizofrenii zawsze występują głosy? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Schizofrenia a apatia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Funkcjonowanie bez leków przy schizofrenii paranoidalnej – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Nasilenie psychozy u brata i podejrzenie schizofrenii paranoidalnej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Badania na podważenie schizofrenii paranoidalnej – odpowiada Cezary Maciejak
artykuły
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow
Mam niepełnosprawne dziecko. Niedawno obchodziło swoje 41. urodziny
Coraz częściej słyszy się o matkach, które rezygnu
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ