Schorzenia ortopedyczne a świadczenie pielęgnacyjne

Witam mam pytanie mam 9 letniego syna ktory choruje na mnogie wyrosla chrzestno kostne i miał juz jedna operaje usuniecia poniewaz przeszkadzała w normalnym funkcjonowaniu a pozatym ma jedna nozke krotsza o 2 cm nosi jden bucik o 2 cm wyzszy mam pytanie czy w zwiazku z tymi schorzeniami moge sie postarac o zasiłek pielegnacyjny dla mojego dziecka bo nasz ortopeda twierdzi ze niemamy szans z gory dziekuje za odpowiedz

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w sytuacji, gdy naruszenie sprawności organizmu powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki. Niepełnosprawny wymaga pomocy drugiej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych to jest: mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków,a w przypadku dorosłych kupno żywności i przyniesienie jej do domu, ogrzewanie mieszkania, podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego. Jeśli Pani synek nie wymaga pomocy w podstawowych czynnościach, będzie miała Pani trudności z przyznaniem zasiłku. Pozdrawiam.