Silna biegunka w ciągu 4h od połknięcia tabletki antykoncepcyjnej a postępowanie po przyjęciu kolejnej

Witam, W ulotce tab anty wyraźnie pisze, że jezeli wystąpi silna biegunka w ciągu 4h od połknięcia tabletki to należy ją wziąć ponownie. Ale wtedy wychodzi, że w ciągu 1 dnia wzięłam 2 tabletki i na 21 dzień brakuje. Co wtedy ? Mam wziąć jako 21 tabletkę - 1 z nowego opakowania? Ale wtedy będę ciągle 1 tab do tyłu. Jeszcze jedno, co jeżeli np. po 3,5h wystąpił jednorazowy luźny stolec a nie biegunka, czy tak samo muszę przyjąć tab? Co jeśli nie przyjmę jej? Ile muszę się dodatkowo zabezpieczać ?

Lek. Tomasz Budlewski

Zależy wszystko od rodzaju tabletek. Niektóre tabletki mają tzw tabletki zapasowe. Jeżeli nie przyjmie się dodatkowej tabletki to wtedy prawdopodobnie obniży się skuteczność tabletek. Proponuję udać się do lekarza ginekologa w celu określenia odpowiedniego postępowania.