Silna nerwica, zespół Otella i alkoholizm u męża a zgłoszenie go do psychiatry

Dzień dobry.Na imię mi Monika. Mimo krzywdy doznanej ze strony męża -alkoholika,postanowiłam zawalczyć o niego i naszą 5-cioosobową rodzine. Zarejestrowałam męża do psychiatry(wizyta jutro).Zamierzam zwrócić się do specjalisty z problemem silnej nerwicy,oraz zespołem "otella" u męża. Moje pytanie brzmi: Czy mogę również poprosić psychiatrę o pomoc w kwestii jego alkoholizmu?

Dzień dobry,
do wdrożenia leczenia konieczna jest zgoda osoby, chyba, że sąd orzeknie inaczej. Przed leczeniem nerwicy konieczne byłoby utrzymanie abstynencji. W sprawie alkoholizmu najlepiej zwrócić się do poradni leczenia uzależnień. Jednak tu też konieczna jest zgoda Pani męża. Proszę jutro podczas wizyty powiedzieć lekarzowi o wszystkich symptomach, na pewno doradzi od czego rozpocząć leczenie.
Pozdrawiam.

Z Pani wypowiedzi wynika, że to bardziej Pani walczy o zdrowie męża niż on sam. Być może boryka się Pani z syndromem współuzależnienia? Proponuję, aby umówiła się Pani do ośrodka leczenia uzależnień, aby porozmawiać ze specjalistą na temat Pani sytuacji.
Nie ma Pani wpływu na podjęcie leczenia przez męża, jeżeli on nie wyrazi na to zgody. Leczenie nerwicy nie ma też sensu w sytuacji, gdy mąż cały czas nadużywa. Decyzja o trzeźwości, która musi wyjść od męża, jest tu podstawą wszelkich działań.
To, co Pani może zrobić, to dbać o własne granice i zdrowie. Bo za męża nikt nie jest w stanie się wyleczyć.