Nadużywanie alkoholu a zespół Otella

Czy choroba otello to choroba ludzi co tez wczesniej naduzywali alkoholu (piwa) codziennie plus ta jego chorobliwa zazdrosc podejrzenie o zdradach ublizanie i ponizanie mnie ..dzieki mnie sie ograniczył w piciu(pije w wekend) bo postawilam sprawe jasno, niemoglam pozwolic by na to patrzyly dzieci .I stad pytanie bo twierdzi ze mu wszystko bronie ,ze jest pantoflarzem,wszyscy sie smieja ,Ale ja tylko chcialam by sie ograniczyl bo pil codziennie i jak ma chec na piwa to sa awantury.Co robic?

Witam serdecznie,
Zespół Otella dotyczy najczęściej osób uzależnionych od alkoholu. Za pomocą internetu trudno jest stwierdzić, czy syndrom ten może dotyczyć również Pani męża.
Pyta Pani co robić. Moim zdaniem powinna Pani tłumaczyć mężowi, że ograniczenie przez niego alkoholu to nie jest tylko Pani "widzimisię". Proszę mu powiedzieć, jak zmienia się jego zachowanie pod wpływem alkoholu i jak to wpływa na Panią i dzieci. Proszę jednak pamiętać, aby nie uogólniać i nie oceniać - niech będą to konkretne fakty.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Tak, tzw. zespół Otella (chorobliwa zazdrość, aż do urojeń) najczęściej występuje u osób, które długotrwale nadużywały alkoholu. Pani partner jest uzależniony od alkoholu. Ograniczenie ilości czy częstotliwości picia zawsze jest krokiem w dobrą stronę. Jeśli jednak nie wynika ono z motywacji wewnętrznej (własnego postanowienia), a zewnętrznej (Pani nakazu) - zmiana może być nietrwała. Terapia uzależnienia jest długotrwała i złożona. Wiąże się z odzyskaniem świadomości, oglądu swojego życia, zrozumienia mechanizmów emocjonalnych prowadzących do nadużywania alkoholu oraz wieloetapowego treningu rezygnacji z alkoholu. Partner musi zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień.

Pozdrawiam!