Silne zaburzenia lękowe a wysokie tętno u 33-latka

Czy silne zaburzenia lękowe mogą być przyczyną bardzo wysokiego tętna w spoczynku? Tętno rzędu 120-150/min. W sytuacjach stresowych do takich wartości rośnie, a panicznie boję się przy tym że to poważna choroba serca i umrę, co jeszcze bardziej wszystko napędza.

Najprawdopodobniej doświadcza Pan silnego lęku przeradzającego sie w napady paniki, gdy pomysli Pan o zagrożeniu dla własnego zdrowia lub życia. Objawy lękowe często mają taki przebieg. To nic nadzwyczajnego, że nasze emocje objawiają się w reakcjach ciała. Ludzie w stresie mają najróżniejsze objawy: pocą się, drętwieją, mają kłopoty z oddychaniem, kołacze im serce. Gdy pojawia się strach, który jest reakcją na zagrożenie, nasze ciało błyskawicznie przygotowuje się do walki, ucieczki bądź ukrycia się.Objawy lękowe nie są związane najczęściej z rzeczywistym zagrożeniem z zewnątrz. Raczej są reakcją na myśli o zagrożeniu i przeświadczenie, że nie mamy na to wpływu. Należałoby się przyjrzeć temu, co w Pana życiu wywołuje takie myśli. Psychoterapia w takich przypadkach jest bardzo pomocna. Dzięki niej możemy odkryć co zagraża naszemu poczuciu bezpieczeństwa i odzyskać wpływ na swoje życie.
Powodzenia